Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Użyteczne informacje

Ciekawe miejsca

1. Bazylika Katedralna NMP

i_1.pngBazylika Katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku należy do najstarszych budowli sakralnych w Polsce. Została wzniesiona z inicjatywy biskupa Aleksandra z Malonne, wielokrotnie przebudowywana, konsekrowana w 1144 r. Wnętrze katedry kryje w sobie wiele cennych zabytków: ołtarze, kaplice, nagrobki, epitafia i witraże. W głównym wejściu znajduje się replika XII-wiecznych Drzwi Płockich z brązu. Turystów do katedry płockiej przyciąga niewątpliwie Kaplica Królewska z sarkofagiem, w którym spoczywają doczesne szczątki władców Polski:
Władysława Hermana i Bolesława Krzywoustego, a prochy piętnastu książąt mazowieckich złożone są w krypcie pod kaplicą.

btn.jpg

2. Muzeum Mazowieckie w Płocku

i_2.pngNajstarsze polskie muzeum powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 r. Często zwane „Muzeum secesji” ze względu na największą w Polsce ekspozycję sztuki secesji. Jest to niezwykle ciekawy zbiór zawierający m.in. kolekcje szkła, cyny, sreber, biżuterii, ceramiki, rzeźby, malarstwa, strojów i akcesoriów, mebli i innych sprzętów wyposażenia wnętrz. Muzeum posiada swój oddział etnograficzny w zaadaptowanym na potrzeby muzeum spichlerzu nad Wisłą w Płocku.

btn.jpg

3. Stary Rynek w Płocku

i_3.pngStary Rynek otoczony jest z trzech stron kamieniczkami. Najstarszą zachowaną do dziś jest barokowa kamieniczka z XVII w. pod nr 17. Godną uwagi jest również druga kamieniczka barokowa przy ul. Grodzkiej 2, pochodząca z przełomu XVII i XVIII w. Ozdobą rynku jest współczesna fontanna "Afrodyta".

btn.jpg

4. Muzeum Diecezjalne w Płocku

i_4.pngMuzeum Diecezjalne w Płocku zostało zbudowane w 1903 r. z inicjatywy bł abp. Antoniego J. Nowowiejskiego przez architekta Stefana Szyllera. Zbiory muzealne liczą obecnie ponad 10 tysięcy eksponatów.
Do najcenniejszych należą: rękopisy i dokumenty, zbiór mazowieckiej rzeźby średniowiecznej, złotnictwo, kolekcja pasów kontuszowych i szat liturgicznych oraz zbiory malarstwa.

btn.jpg

5. Miejski Ogród Zoologiczny w Płocku

i_5.pngZostał założony w 1951 roku - rozciąga się na 12 ha na pięknej, wysokiej skarpie wiślanej. Żyje w nim około 3000 zwierząt należących do ponad 344 gatunków.

btn.jpg

6. Katedra Mariawicka

i_6.pngKatedra Mariawicka została wybudowana z inicjatywy św. Marii Franciszki Kozłowskiej w latach 1911-1914. Poza kościołem w skład kompleksu budynków wchodzi także klasztor - siedziba władz Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

btn.jpg

7. Biblioteka im. Zielińskich

i_7.pngBiblioteka jest własnością Towarzystwa Naukowego Płockiego, mieści się w „Domu pod Opatrznością", który został wzniesiony w latach 1828-1832. W Dziale Zbiorów Specjalnych znajduje się wiele cennych inkunabułów, starodruków, grafik i map m.in. pierwsze wydanie Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich" z 1543 roku, Statut Jana Łaskiego z 1506 roku, grafiki Francisca de Goyi „Kaprysy", dzieło Dantego Alighieri
z 1487 roku „Boska komedia".

btn.jpg

8. Wzgórze Tumskie

i_8.pngSercem Płocka jest wysoki brzeg Wisły, nazywany Wzgórzem Tumskim. Roztacza się stąd wspaniały widok na szeroką dolinę Wisły. Wzgórze Tumskie było ośrodkiem kultu pogańskiego, aż do przyjęcia chrześcijaństwa.

btn.jpg

9. Dom Władysława Broniewskiego

i_9.pngDom Władysława Broniewskiego (1897-1962), w którym poeta urodził się, a następnie mieszkał, znajduje się w Płocku przy ulicy Kościuszki 24 (dawnej Warszawskiej). Obecnie mieści się w nim siedziba Związku Nauczycielstwa Polskiego. Tylko jedna z sal została zaadaptowana na niewielką izbę pamięci poświęconą Broniewskiemu, gdzie turyści mogą obejrzeć pamiątki po poecie.
Warto zwrócić uwagę na rosnący przed domem kilkusetletni dąb – pomnik przyrody
– przy którym wychował się poeta, który był inspiracją dla jego twórczości.

btn.jpg

10. Amfiteatr pod śnieżną pierzyną

i_10.pngAmfiteatr Płocki jest jednym z najnowocześniejszych i największych tego typu obiektów w Polsce. Wybudowany w latach 60-tych poprzedniego stulecia i gruntownie przebudowany został ponownie otwarty w 2008 roku. Wkomponowany w strome zbocze płockiej skarpy obiekt może pomieścić 3,5 tys. widzów.

btn.jpg

11. Zalew Sobótka

i_11.pngSobótka jest to kąpielisko miejskie stworzona z myślą o mieszkańcach Płocka, ale także dla turystów. Można tu wypożyczyć m.in. rowery wodne, kajaki i 20 nowiutkich plastikowych leżaków.

btn.jpg

12. Ratusz w Płocku

i_12.pngKlasycystyczny budynek z lat 1824-27 wg projektu Jakuba Kubickiego, miejsce ostatniego posiedzenia Sejmu Królestwa Polskiego. Każdego dnia o godzinie 12:00 i 18:00 z wieży ratuszowej rozlega się płocki hejnał. Po hejnale o godzinie 12.00 na wieży ukazują się figury książąt, przedstawiające scenę pasowania Bolesława Krzywoustego na rycerza.

btn.jpg

13. Orlen Arena w Płocku

i_13.pngHala Orlen Arena to kompleks składający się się z hali sportowo-widowiskowej dla 5467 widzów i parkingu dwupoziomowego dla 530 samochodów. Hala przeznaczona jest między innymi do organizowania zawodów piłki ręcznej, piłki siatkowej, koszykówki, tenisa, tenisa stołowego i sportów walki. Obiekt jest przystosowany również do organizowania spektakli teatralnych i kinowych, koncertów, konferencji, sympozjów i wystaw.
W hali jest jeden duży lokal gastronomiczny oraz małe bufety.

btn.jpg

14. Muzeum św. Faustyny w Płocku

i_14.pngW domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr MBM przy Starym Rynku znajduje się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, a w nim kaplica z obrazem Jezusa Miłosiernego i relikwiami św. Faustyny.
Muzeum upamiętnia pobyt św. Siostry Faustyny w płockim klasztorze w latach 1930-1932. W jednej z sal została odtworzona piekarnia w której pracowała s. Faustyna. Organizatorzy pokazali też jak wyglądała cela zakonna w czasach życia świętej.
Zaprezentowanych jest również wiele pamiątek związanych ze świętą Faustyną i jej objawieniami.

btn.jpg

15. Palatium Bolesława Chrobrego

i_15.pngPalatium Bolesława Chrobrego jest najstarszą budowlą murowaną w mieście, datowaną na koniec X w. Jej ślady zostały odkryte podczas badań archeologicznych w latach 60. XX w. Pierwotnie składała się z części mieszkalnej i przylegającej rotundy z absydą.

btn.jpg


do góry